Як вберегти себе від негативних наслідків інформаційної паніки через коронавірус

Від коронавірусу вакцини немає, але від дезінформації та паніки себе захистити можна. Адже не події формують стрес, а те, як ми реагуємо на них. Кожен з нас має слідкувати за власною інформаційною гігієною так само, як і за тілом. Оберіть 5 джерел, яким довіряєте, так само як і лікаря, робіть перерви у безперервному потоці інформації, відслідковуйте власні реакції та розробіть особистий план дій. Чистота ваших рук та розуму — у ваших руках.

Чому виникає паніка?

  1.  Люди не оцінюють ризик об’єктивно. Щоденно ми наражаємо себе на багато ризиків (переходимо дорогу на червоне світло, не вакцинуємося), але надаємо забагато уваги менш вірогідни подіям (терористичні атаки, ядерна загроза). 
  2. Контроль та вибір. Нас менше хвилюють ризики, яким ми самі себе піддаємо, ніж ті, які здійснюють інші. Чим більше контролюємо ситуацію, тим менше боїмося.
  3. Масовість. Катаклізми, здатні вбити величезну кількість людей одночасно, страшніші за хронічні захворювання, які можуть погубити стільки ж людей, але протягом більш тривалого періоду. 
  4. Близькість. Медіа роблять будь-яку загрозу, навіть на інших континентах, ближчою до кожного з нас. 
  5. Новизна та невідомість. Коли загрози невидимі або їх важко зрозуміти, люди не розуміють характеру ризику і подія стає страшнішою.
  6. Діти та особисті історії. Ризики є більш значними, коли вони зачіпають дітей. 
  7. Насолода. Люди вважають певну поведінку менш ризикованою, якщо вона супроводжується насолодою. 

Психологічна служба

Ось основні правила інформаційної гігієни, яких варто дотримуватися самому та навчати їх своїх рідних в період наростаючої паніки:

  1.  Не підживлювати паніку.
  2. Не слухати порад від людей, які не мають ніякого відношення до доказової медицини. 
  3. Не вірити сумнівним та анонімним рекомендаціям.
  4. Володіти об’єктивною і оперативною інформацією. 
  5. Вибрати мінімум три ЗМІ з об’єктивною інформацією та відслідковувати в них новини.
  6. Слідкувати за офіційними сайтами – МОЗ та ВООЗ. На них зібрана офіційна, достовірна, повна інформація. 
  7. Всю інформацію, яка вас емоційно чіпляє, перевіряти особливо прискіпливо. 

Під час епідемії дотримуйтесь рекомендацій ВООЗ. 

Знання про те, як правильно поводитися у критичній ситуації, знижує тривогу. 

Намагайтеся не блокувати свої почуття.

 Боятися – нормально, відчувати безсилля, сумувати – теж. “Відключити почуття” означає перестати бути в контакті з собою. А це значить, рано чи пізно почуття дадуть про себе знати, тільки їхня сила може стати деструктивною. Легалізація негативних емоцій знижує напругу, психіка перестає “викручуватися” від необхідності постійно тримати почуття під замком. 

Знаходьте час тільки для себе і наповнюйте себе ресурсом.

Цей пункт особливо важливий для батьків, які перебувають на карантині з маленькими дітьми. Турбота про тих, хто від нас залежить – складна фізична і емоційна робота, яка вимагає багато ресурсів. Якщо їх не поповнювати, ваш сосуд швидко вичерпається, і ви відчуєте емоційне вигорання. Створіть свій власний щоденний ритуал – займіться тим, що приносить вам задоволення. Спорт, будь-які види творчості, прогулянки, просто відпочинок підійдуть. Головне – щоб у цей час вас ніхто не чіпав і ви могли розслабитися на самоті.

Сон, фізичні навантаження, регулярна здорова їжа, задоволення. Всі ці речі здаються банальними, але допомагають справлятися навіть з сильними стресами. Недостатній сон і погана його якість – один з головних супутників депресії. А безперервний (бажано не менше 8 годинний) сон піднімає настрій, зміцнює пам’ять і знижує больові відчуття.

Що робити, якщо тривога зашкалює?

Поглинаючи велику кількість інформації, ми піддаємося так званій соціальній тривозі. Завдяки інтернету і соцмережам, події, що відбуваються на іншому кінці планети, сприймаються так, ніби вони відбуваються у нас вдома. Така розмитість кордонів посилює занепокоєння і почуття незахищеності. Справитися з ними допоможе елементарна інформаційна гігієна. Намагайтеся обмежити кількість інформації, яку ви споживаєте, зменшіть кількість часу, проведеного за читанням новин і в соцмережах. Оберіть ті джерела інформації, яким довіряєте, і відправте у бан тих, хто розганяє паніку