Психологічна служба

Міщенко
Антоніна Михайлівна

Практичний психолог
Спеціаліст

Життєве кредо:

«Від того, що ти робиш сьогодні, залежить те, як ти будеш жити завтра»

Графік роботи
практичного психолога

Дні роботиЗ якого часуДо якого часу
ПОНЕДІЛОК8.3017.00
ВІВТОРОК8.3017.00
СЕРЕДА8.3017.00
ЧЕТВЕР8.3017.00
П`ЯТНИЦЯ8.3017.00
СУБОТАВИХІДНИЙВИХІДНИЙ
НЕДІЛЯВИХІДНИЙВИХІДНИЙ

Основною метою роботи психолога  є:

  • створення умов для формування психічно зрілої особистості з розвинутим самоусвідомленням як основи для подальшого життєвого та професійного самовизначення;
  • забезпечення умов для розвитку  свідомості і позитивної „Я”-концепції;
  • вивчення рівня самосвідомості, інтелектуального рівня, сформованості професійних планів на майбутнє;
  • особливості функціонування захисних механізмів.

Емоційний стан учня, його спроможність долати труднощі, ставити цілі та реалізовувати їх, відчуття успіху є важливим напрямом як психодіагностичної, так і корекційної роботи психолога.

Психолог застосовує різноманітні форми психологічної роботи:

Психодіагностика, індивідуальні  консультації, профілактичні бесіди, розвивальні заняття та психокорекційні тренінги. Це дозволяє ефективніше допомагати учням у вирішенні їхніх проблем, налагодженні стосунків між собою, батьками та вчителями.

Навіщо потрібні шкільні психологи?

Шкільний психолог – це місток між світом емоцій та навчання, між учнями, батьками та вчителями. В приватному та шкільному житті є моменти, коли емоції стають занадто гучними чи незрозумілими, коли слова заплутуються, а проблеми здаються тяжкою брилою. Саме тут і з’являється психолог – як гід, який допоможе пройти через цей лабіринт. Він не вирішує за вас проблеми чи дає поради – він допомагає зрозуміти себе, навчитися впоратися з викликами та отримати інструменти для подолання важких ситуацій в майбутньому

Для учнів шкільний психолог – це той, хто допоможе зрозуміти і прийняти свої почуття, подолати труднощі у взаємодії з однокласниками або впоратися зі стресом перед контрольними. Він допомагає знайти відповіді на питання, які, здається, неможливо розгадати самотужки. Психолог підтримує, коли здається, що ніхто не розуміє, і допомагає знайти внутрішні сили для змін.

Для батьків та вчителів психолог – це партнер і порадник. Він може допомогти зрозуміти, чому дитина поводиться певним чином, як краще підтримати її в труднощах або як розвивати її потенціал. Психолог допомагає будувати мости зрозуміння та співпраці між домом та школою, створюючи здорове середовище для росту та навчання.

Шкільний психолог – це не просто фахівець, який розуміється на функціонуванні психіки та володіє відповідними практичними вміннями для допомоги. Це професіонал, який дотримується високих етичних стандартів, важливих для забезпечення якісної та безпечної допомоги. Насамперед, це принцип конфіденційності: все, що обговорюється між людиною в ролі клієнта та психолога, залишається між ними. Шкільний психолог діє у рамках етичної та юридичної правомочності, поважаючи права та конфіденційність учнів, та дотримуючись необхідних юридичних норм. Відповідальність психолога – це не лише професійний обов’язок, а й особисте відчуття відповідальності за добробут учнів. Саме добробут клієнта є основою роботи психолога, і він завжди прагне до того, щоб допомога була ефективною та сприяла позитивним змінам. Також важливо, що психолог інформує учнів про цілі та результати обстеження, даючи їм можливість бути в курсі всього процесу. Захист інтересів клієнта – це не лише захист конфіденційності, але й врахування індивідуальних потреб та прагнень кожного учня. Нарешті, дотримання принципів етики у психологічних дослідженнях гарантує, що будь-яка інформація, отримана в ході досліджень, використовується чесно та з повагою до прав учнів.  Психолог створює безпечне та підтримуюче середовище, де кожен може відчути себе почутим і зрозумілим. Важливо, що психолог працює не тільки на рішення проблем, а й на розвиток внутрішніх ресурсів та сил, що допомагає кожному учневі стати більш самостійним і впевненим у собі.

Наш пластичний мозок володіє природньою здатністю до самовідновлення, адаптації та побудови «нового себе». Наша задача – створити сприятливі умови та усунути перешкоди на шляху до змін.

КОНСУЛЬТАТИВНА РОБОТА.

Практичний психолог закладу проводить індивідуальні та групові консультації з учасниками освітнього процесу (учнями, батьками, педагогічним колективом).

В рамках роботи шкільного психолога передбачено кроткострокове консультування (1-3 консультації, за потребами – до 5-ти), протягом якого реалізується запит клієнта.

Основна мета психологічного консультування – це надання психологічної допомоги, тобто розмова повинна допомогти людині в усвідомленні її проблеми та в пошуку шляхів і способів її якнайскорішого розв’язання, налагодженні взаємин з оточуючими, тощо.

Завданнями консультування є наступні кроки:

1) Полегшення емоційного стану клієнта.

2) Прийняття клієнтом відповідальності за те, що відбувається з ним.

3) Допомога психолога у визначенні того, що саме і як можна змінити в ситуації

У побутовій свідомості психолог-консультант іноді ідентифікується з лікарем, педагогом, юристом, священнослужителем, психіатром, психотерапевтом та ін. Зрозуміти сутність роботи психолога-консультанта можна розглянувши основні відмінності від перелічених спеціалістів:

ЛІКАРПСИХОЛОГ-КОНСУЛЬТАНТ
1) спеціаліст, який лікує захворювання чи позбавляє від фізичних страждань.
2) провідна діяльність лікаря пов’язана з лікуванням, медикаментозною терапією;
3) основною онтологічною категорією є категорія хвороби, відхилення, нездоров’я, патології, що потрібно виправити.
1) «лікар людських душ», який полегшує психологічні страждання;
2) не лікує в загальноприйнятому сенсі цього слова і не використовує категорію хвороби;
3) впливає на клієнта не ліками, а міжособистісним контактом та власною особистістю, використовуючи здатність змінюватися, розвиток, культурна продуктивність, самоактуалізація, особистісне зростання;
4) професійне бачення клієнта як здорової особистості, що володіє внутрішніми ресурсами і здатністю впоратися з проблемою.
ПЕДАГОГПСИХОЛОГ-КОНСУЛЬТАНТ
1) при всій багатогранності професійної діяльності педагога (навчання, виховання, научіння), вона є специфічною, націленою на оцінювання, на порівняння досягнутих особистістю успіхів із заданими зразками, стандартами, моральними імперативами.1) не ставить завдання навчати і виховувати клієнта, тим більше порівнювати його почуття, установки і цінності з певними зовнішніми зразками;
2) його позиція індивідуально орієнтована, провідне положення у взаємодії з клієнтом належить самоцінності його особистості;
3) не навчає чи виховує особистість, а м’яко, делікатно, тонко сприяє її саморозвитку, самоактуалізації, самоздійсненню;
4) взаємодіє з данністю особистості – приймає її такою, якою вона є  природньо  в даний момент, з її неповторністю та унікальністю. Мету до змін та саморозвитку обирає і ставить сам клієнт.
ПСИХОТЕРАПЕВТПСИХОЛОГ-КОНСУЛЬТАНТ
1) психотерапія найчастіше пов’язана з «переучуванням» клієнта;
2) основні задачі психотерапевта полягають у допомозі клієнту зрозуміти себе краще, інтегрувати нові усвідомлення в своє життя, та розвивати способи краще справлятися зі своїми емоціями. Часто це також включає зміну захисних механізмів клієнта, щоб допомогти йому краще адаптуватися.
3) психотерапевтичні впливи спрямовані на процеси глибинних особистісних змін клієнта.  
1) працює з тими характеристиками особистості, що усвідомлюються нею; 
2) у консультативній взаємодії переважають  раціонального планування і робота з когніціями клієнта; частіше ставляться завдання вільного й відповідального вирішення самим клієнтом психологічних проблем при підтримці з боку спеціаліста;
3) консультування спрямоване на допомогу «здоровим» людям для досягнення ними більш високих рівнів власних адаптаційних можливостей і навичок, що виявляється у зростанні ступеня зрілості, незалежності, особистісної інтеграції та відповідальності;
4) консультативні взаємодії актуалізують власні ресурси клієнта, за допомогою яких він самостійно досягає особистісного зростання.

Які проблеми зараз найбільше турбують дітей та підлітків?

В основному це ситуації пов’язані з проблемами у сім’ї та стосунками з однолітками. Конфлікти, непорозуміння – різне у житті буває. Але ті, хто звертався по допомогу, обов’язково знаходили вихід із складного становища. А часто навіть буває, що після візиту до психолога проблема вже не здавалась такою страшною, адже просто розповівши її, починаєш краще розбиратись у ситуації та перестаєш переживати через, як виявлялося, дрібниці.

В яких випадках треба, не боячись, йти просити допомоги у психолога?

Не переживай, якщо відчуваєш, що починаєш заплутуватись у ситуації. Лише людина, яка об’єктивно зможе оцінити твоє становище, допоможе тобі розібратися. Не потрібно виношувати проблему в собі, це ні до чого хорошого зазвичай не призводить. Це лише може спричинити душевну травму та виникнення комплексів.

Вам, ліцеїсти

Поради на кожний день

При підготовці до ЗНО

Про це варто пам’ятати

Педагогам

Поради при підготовці до ЗНО

Що треба знати про підлітка

Щоб уникнути вигорання

Шановним батькам

Поради психолога

Про це важливо пам’ятати